Prečo Dashboard?

10.03.2020

Potrebujete zlúčiť viac dôležitých informácií na jednom miesto? Chcete na základe prehľadných reportov ľahko vyhodnocovať náklady, zisky, zamestnancov, produkty, zakázky či projekty? Chcete jasne vidieť čo sa deje vo Vašej firme a riadiť ju na základe dôležitých a skutočných dat? 

Tak práve preto je pre Vás vhodný Dashboard, alebo tzv. palubní deska. 

Dashboard je nástroj pomocou ktorého získa management podporu pri rozhodovaní, pre riadenie procesov v spoločnosti, ale taktiež aj všetkých ostatných oblastí, kde je potrebné sledovat data, ich vývoj a zobrazovať možné rizika.

Cieľom Dashboardu je poskytnúť uživateľovi potrebné informácie na jednom mieste tak, aby ušetril čas prípravou či hľadaním dôležitých informácií a jasne videl čo je potrebné v danej situácii vo firme riešiť a na čo sa zamerať. Zobraziť kľúčové informácie prehľadne a zrozumiteľne. A následne uživateľovi umožniť rýchle a efektívne rozhodovanie.

V Dashboarde môžete zobraziť rôzne informácie pre rôzne oddelenia od účtarne (prehľady o vydaných, prijatých fakturach, či splatnosti...), obchod (napríklad dashboard zobrazujúci zakázky, kde vidíte v akom sú štádiu, ktoré prinášajú najvačší zisk prípadne či je nejaké oneskorenie.. Prehľad o plnení cieĺov pre bonusy) cez marketingové oddelenia (aké sú ziskové jednotlivé marketingové akcie, v akom sú stave, či ich nákladovosť) a taktiež celkové informácie pre vedenie spoločnosti a TOP management (manažérsky dashboard napríklad o finančnéj situácii podniku, alebo celkový prehľad kľúčových informácií z každého oddelenia KPI). 

Pri tvorbe Dashboardu je potrebné na začiatku jasne stanoviť hlavné metriky, ktoré bude zobrazovať. Ďalej je potrebné sa zamerať, aby zobrazoval aktuálne data, aby vizualizácia bola jasná a prehľadná a bolo hneď na prvý pohľad vidieť ako si stojí firma a taktiež upozornenie na ktoré stavy či data sa má management zamerať. Dashboard by mal byť zrozmiteľný, jednoducho ovládateľný, a zároveň flexibilný. 

Pokiaľ Vás článok zaujal a radi by ste sa dozvedeli viac, neváhajte sa na nás obrátiť. Radi Vám s prípravou Dashboardu pre Vašu spoločnosť poradíme a vypracujeme pre Vás profesionálne Dashboardy na mieru.

Zuzana